Колегія Держгеокадастру: підсумки 2015 року та пріоритети на майбутнє
Минулого тижня відбулася розширена колегія Держгеокадастру, на якій були підбиті підсумки роботи за 2015-й та визначені пріоритети на поточний рік.
Серед ключових реформ, проведених Держгеокадастром у минулому році, – переведення в онлайн найбільш популярних адміністративних послуг, зокрема, замовлення витягу про земельну ділянку, яких щороку видається біля одного мільйона; підключення до Державного земельного кадастру сторонніх користувачів, зокрема органів місцевого самоврядування; інтенсифікація проведення земельних аукціонів, на яких передано в користування понад 28 тис. га – в чотири рази більше, ніж рік тому.
У рамках підвищення прозорості земельних відносин Держгеокадастр зробив публічними 100% наказів щодо розпорядження землями. На думку Голови відомства Максима Мартинюка, усі транзакції, які відбуваються із землями державної форми власності, мають бути доступні для контролю громадськості.
Також зміни відбулися і всередині самої земельної служби, де була впроваджена практика відбору кадрів виключно на відкритих кадрових конкурсах, а також налагоджено ефективну комунікацію з громадськістю, завдяки модернізації «гарячої лінії» та уніфікації графіка прийому громадян. У деяких територіальних управліннях уже розміщені відеокамери, що дає можливість контролювати дотримання графіка прийому керівниками в онлайн-режимі.
Безперервно триває процес відкриття Поземельних книг: у 2015 році їх було відкрито на більше як 5 млн земельних ділянок, що становить 45% від необхідної кількості. Ця робота повинна завершитися до липня 2016 року, коли 100% послуг Держгеокадастру будуть переведені в онлайн.
Учасникам АТО у власність уже передано майже 15 000 ділянок загальною площею понад 12 000 гектарів. За даними Державної служби України у справах ветеранів та учасників АТО, відповідного статусу набули 170 000 осіб, які потенційно можуть звернутися за реалізацією свого права, тому Держгеокадастр не припиняє роботу з резервування ділянок для військовослужбовців. Загальна площа земельних ділянок, яка необхідна для їх забезпечення, може становити майже 200 000 гектарів.
Є позитивною динаміка надходжень до місцевих бюджетів від плати за землю. У 2015 році до бюджетів надійшло близько 15 млрд гривень, проти 12 млрд гривень у 2014 році.
«Наш пріоритет у поточному році – подальше підвищення прозорості земельних відносин, транспарентність у передачі земель у користування, а також стимулювання процесів децентралізації шляхом передачі повноважень із розпорядження землями об’єднаним територіальним громадам», – відзначив Максим Мартинюк.
Серед інших завдань землевпорядної служби в 2016 році – виведення з тіні незаконного використання земель державними підприємствами; спрощення та здешевлення процедури отримання громадянами земельних ділянок безоплатно у власність, зокрема через ЦНАПи; запобігання спекуляції при отриманні земельних ділянок у власність; оновлення топографічних планів, які в деяких містах містять дані, актуальні на 70-ті роки минулого сторіччя, та оновлення нормативної грошової оцінки земель (відповідно до плану в першому півріччі ці роботи мають бути проведені в майже 1500 населених пунктах).