Встановлення меж і проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, використання коштів, що надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництв протягом 2018 року, забезпечення учасників АТО земельними ділянками, надання адміністративних послуг – ці та інші питання розглянуто в Головному управлінні Держгеокадастру у Черкаській області під час робочої наради, яку провела начальник відомства Ольга Залога. На зібранні були присутні керівники структурних підрозділів у районах, ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», Черкаської регіональної філії «Центр ДЗК», державні інспектори.
Як доповіла начальник відділу ринку та оцінки земель Головного управління Держгеокадастру Євгенія Страшевич, у ІІ півріччі 2018 – І півріччі 2019 році необхідно поновити нормативну грошову оцінку в 391 населеному пункту в усіх районах області, найбільше в Канівському (57), Золотоніському (47) і Драбівському (40) районах. Усі органи місцевого самоврядування повідомлені про необхідність поновити НГО населених пунктів і передбачити кошти в бюджеті на 2019 рік.
Обговорено також питання підготовки й організації земельних торгів Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області. Протягом одинадцятьох місяців 2018 року проведено 87 земельних аукціонів, за результатами яких передано в користування на умовах оренди 172 земельні ділянки загальною площею 2 893,57 га. Найбільше землі для оренди продано в Золотоніському (580 га), Катеринопільському (494 га) й Чигиринському (439 га) районах. Стартова ціна продажу права оренди загалом становила 6 млн 6 тис. грн. У ході проведення торгів орендна плата зросла до 12 млн 80 тис. грн, що в середньому – 16,09 % від нормативної грошової оцінки, або 4 175 грн/га. Додаткові надходження до місцевих бюджетів – 6 млн 74 тис. грн.
На грудень заплановано продати право оренди 37 земельних ділянок загальною площею 531,8 га через процедуру традиційних земельних торгів і 7 земельних ділянок загальною площею 78 га на торгах в електронній формі (електронний майданчик СЕТАМ).
Начальник відділу організаційного та господарського забезпечення Людмила Пазинич проінформувала про роботу з надання земельних ділянок учасникам АТО. Головне управлінням постійно відшукує земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність військовослужбовцям. На сьогодні в Черкаській області зарезервовано 239 земельних масивів загальною площею майже 2 636 га для атовців. Головне управління та представники спілок воїнів АТО розробили й втілили в роботу механізм адресного резервування земельних ділянок за військовослужбовцями. Інформація про зарезервовані ділянки розміщена на офіційному сайті Головного управління та постійно оновлюється.
Ще одне з найбільш актуальних питань – надання адміністративних послуг структурними підрозділами в районах. Зі слів начальника Управління державного земельного кадастру ГУ Ольги Пазинич, за звітний період надано понад 100 тисяч адміністративних послуг з ведення Державного земельного кадастру. Ольга Пазинич нагадала, що відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» (пункт 3 статті 38) за надання відомостей з державного земельного кадастру справляється адміністративний збір, який становить відсоток від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року, в якому надається відповідна послуга. Тож керівники в районах мають попередили ЦНАПи про зміну розміру адмінзбору з 1 січня 2019 року.
Землевпорядники Черкаської області розглянули й питання інспекторської діяльності, адже порушення земельного законодавства завдає збитків як державі, так і місцевим громадам. Державні інспектори Управління з контролю за використанням та охороною земель протягом одинадцятьох місяців здійснили 1163 перевірки й виявили 672 порушення. Усього нараховано розмір шкоди на загальну суму 11 млн 330 тис. грн, що значно перевищує торішні показники. Із цієї суми добровільно сплачено 5 млн 931тис. грн. Матеріали про порушення, де є ознаки кримінального злочину, направлено до прокуратури Черкаської області.
“Проаналізувавши роботу відділів і управлінь та обговоривши сьогодні найбільш важливі питання, акцентую увагу на покращенні результатів інспекторської діяльності, роботи державних кадастрових реєстраторів, зокрема вчасних термінів розгляду звернень. Продовжуємо працювати над встановленням меж і проведенням нормативної оцінки земель населених пунктів, реєстрації земельних ділянок у ДЗК, надання земельних ділянок учасникам АТО, – зазначила начальник Держгеокадастру Черкаської області Ольга Залога. – У грудні нас чекає нововведення: проведення електронних торгів, що робитимемо вперше. Сподіваюся, така форма аукціону сприятиме зростанню розміру стартової орендної ставки, що вплине на добробут місцевих громад”.