Заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Дмитро Мироненко та спеціалісти управління взяли участь у відеоконференції, під час якої обговорювалися зміни до Земельного кодексу України та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року №1423-IX. Захід відбувся в рамках проекту громадської спілки «Всеукраїнська аграрна рада» і USAID АГРО, спрямованого на підтримку реформи Держгеокадастру агробізнесом і сільськими громадами та земельної реформи в Україні.
Цього разу землевпорядники, експерти, нотаріуси розглянули питання аудиту земельних ділянок як об’єктів права, перевірки реєстрації речових прав, формування політики щодо викупу земель, поновлення оренди, укладення нових договорів, підвищення відповідальності за недотримання законодавства в земельних відносинах, порядок припинення права користування земельними ділянками, що використовуються з порушенням земельного законодавства, тощо.
Віднині автоматично відповідно до Закону №1423-IX відбувається передача сільським, селищним, міським радам повноважень із розпорядження всіма землями державної власності, що розташовані за межами населених пунктів у межах відповідних територіальних громад, крім земель, які залишаються в державній власності (наприклад, які використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування, землі оборони, більшість земель лісогосподарського призначення і земель природно-заповідного фонду).
Водночас запроваджується обмежувальна норма під час ухвалення радами рішень у разі безоплатної передачі земель комунальної власності в приватну, а саме: рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, і випадків передачі земельної ділянки власнику розташованої на ній жилого будинку, іншої будівлі) ухвалюється не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. До того ж громадяни, які отримали дозвіл на розробку землевпорядної документації від ГУ Держгеокадастру, мають право на затвердження її в органах місцевого самоврядування. Держгеокадастр Черкаської області повідомив громади про всі надані дозволи для розробки документації.
Такі відеоконференції відбуватимуться й надалі, адже з 1 липня розпочинається перший етап вільного обігу земель сільськогосподарського призначення. До цього часу всі земельні нововведення мають бути вивчені й донесені до громадян.