У Головному управлінні Держгеокадастру у Черкаській області відбулася нарада, під час якої розглянули зміни в земельному законодавстві, зокрема щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення та здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері земельних відносин, проаналізували стан ведення Державного земельного кадастру (ДЗК) і поновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інші питання.
У заході, який провів начальник Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Ігор Віштак, взяли участь керівники структурних підрозділів відомства, представники ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та Черкаського територіального виробничого відділу Кіровоградської регіональної філії Центру ДЗК.
Начальник Юридичного управління Оксана Сіроштан розповіла про основні положення Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-IX, який передбачає розширення повноважень громад в управлінні земельними ресурсами, а функції Держгеокадастру полягатимуть у наданні сервісних послуг. Оксана Сіроштан закликала керівників структурних підрозділів консультуватися з юристами Головного управління щодо нововведень та виникнення спірних питань.
Держгеокадастр області продовжує контролювати встановлення меж населених пунктів, що важливо для забезпечення ефективного використання потенціалу територій зі збереженням їхніх природних ландшафтів та історико-культурної цінності. Як доповіла начальник Управління державного земельного кадастру ГУ Ольга Пазинич, на сьогодні за проектами землеустрою внесені до ДЗК відомості про межі 506 населених пунктів (59,2%), розробляються проекти ще для 141 населеного пункту. Територіальним підрозділам доведено план-графік на 2021 рік, за яким до кінця року необхідно встановити межі 90 % населених пунктів області.
«Головне управління неодноразово офіційно повідомляло місцеві ради про необхідність проведення вказаних вище робіт, адже саме вони мають виділити кошти зі своїх бюджетів для встановлення меж населених пунктів, – підкреслив начальник Держгеокадастру області Ігор Віштак. – Роботу зі встановлення меж потрібно якомога пришвидшити, а керівникам структурних підрозділів щовівторка інформувати про вжиті заходи щодо встановлення меж населених пунктів».
Ще одне із важливих завдань, над яким наполегливо працює Головне управління, виконуючи доручення Держгеокадастру від 18.10.2019, – це наповнення ДЗК відомостями про земельні ділянки, на які видані правовстановлюючі документи, але відомості відсутні в ДЗК. Відтоді внесено відомості про 23 343 ділянки загальною площею 30 207 га. Наявність відомостей про земельні ділянки в ДЗК гарантує належний захист державою суб’єктів права власності й господарювання, створення сприятливих умов для ведення бізнесу.
Також, за словами Ольги Пазинич, із початку 2021 року надійшло 21 360 заяв про державну реєстрацію земельних ділянок у ДЗК, із них онлайн – 20 053, що свідчить про популярність електронних послуг у сертифікованих інженерів-землевпорядників. Окрім того, безконтактний зв’язок із розробниками документації унеможливлює корупційні дії.
Про основні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31.03.2020 № 552-IX розповіла начальник відділу ринку та оцінки земель Євгенія Страшевич. Закон, який набирає чинності з 1 липня 2021 року, запроваджує поетапне скасування заборони на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення приватної власності з низкою обмежень. Перший етап: із 1.07.2021 продаж земель тільки фізособам – громадянам України й у розмірі не більше 100 га на одну особу. Другий етап: з 1 січня 2024 року таку можливість отримають юрособи, а також зростає обмеження до 10 тис. га. Обмеження щодо іноземців можуть бути зняті тільки за результатами проведеного референдуму.
Заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Дмитро Мироненко закликав керівників структурних підрозділів активніше долучати державні підприємства, які належать до сфери управління Держгеокадастру, для надання послуг. Своєю чергою державні підприємства мають завойовувати свою репутацію якістю виконаних робіт, рекламувати свої послуги для збільшення замовлень.
За підсумками наради керівники управлінь і відділів, структурних підрозділів Головного управління отримали доручення з відповідними термінами виконання.