Про це повідомив начальник Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Ігор Віштак під час робочої наради відомства. За його словами, землевпорядна служба ретельно перевірятиме законність ухвалених рішень органами місцевого самоврядування щодо розпорядження землями, адже за менше як пів року, коли землі передали в комунальну власність громад, виявлено значні порушення.

“Кожна територіальна громада має офіційний сайт, де обов’язково мають бути оприлюднені проекти й рішення сесій, поіменне голосування відповідно до законів «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації». Без цих документів важко простежити дотримання процедури в розпорядженні землями, – зазначив Ігор Віштак. – Наші спеціалісти промоніторили сайти деяких громад. З’ясувалося, що не всі завантажують згадані документи, дехто – лише частково, невчасно. Хоча про це йшлося й під час zoom-конференції, організованої облдержадміністрацією, і ми не раз наголошували”.

Начальник землевпорядної служби області навів факти виявлених порушень, зокрема, коли ще не зареєстровано право комунальної власності в Реєстрі речових прав на нерухоме майно, а вже є рішення щодо розпорядження цією ділянкою. Також надають в оренду по 28 га, 40 га й по кілька разів в одні руки для городництва, щоб не проводити аукціони. Такі факти свідчать про лобіювання інтересів певних сільгоспвиробників, які насправді засівають ці землі пшеницею чи кукурудзою, а не вирощують городні культури. Це здійснюється всупереч законодавству, адже відповідно до ст. 36 Земельного кодексу України площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара. Виявлено розорення пасовищ, зокрема в Матусівській і Ротмістрівській територіальних громадах, земель історико-культурної спадщини.

Голови територіальних громад Черкащини, депутати мусять бути зацікавленими в наданні більшої частини землі в оренду, оскільки кошти за це йтимуть у місцевий бюджет для розвитку територій, на відміну від приватних земель. Тут також є важливим встановлення нормативної грошової оцінки (НГО) земель, від якої залежить розмір орендної плати. Технічні документації з НГО розробляються за кошти місцевих бюджетів, але вони потім повернуться від орендної плати й значно більше.

“Керівники територіальних підрозділів обласного Держгеокадастру відвідуватимуть сесії громад, щоб доносити інформацію про встановлення НГО, відстежувати законність розпорядження землею, встановлений відсоток орендної плати, який чомусь для різних виробників неоднаковий, – запевнив Ігор Віштак. –  Голови територіальних громад мають знати, що ми здійснюємо контроль за розпорядженням, використанням земель усіх категорій і форм власності,  зокрема й комунальних”.

  

Під час наради виконувач обов`язків заступника начальника Управління з контролю за використанням та охороною земель Галина Півненко поінформувала, що державні інспектори поточного року здійснили 296 перевірок із питань дотримання вимог земельного законодавства користувачами, власниками земельних ділянок, органами виконавчої влади й місцевого самоврядування. За результатами перевірок встановлено 220 порушень. Проведено 75 розрахунків розміру шкоди, заподіяної внаслідок порушень вимог земельного законодавства, на загальну суму 877,7 тис. грн, із яких добровільно сплачено 683 тис. грн, що становить 77%.

Галина Півненко детально роз’яснила присутнім зміни до законодавчих актів України, які стосуються здійснення заходів державного контролю за використанням та охороною земель. Ішлося про невжиття заходів по боротьбі з бур’янами, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок із порушенням умов зняття, збереження й використання родючого шару ґрунту, знищення межових знаків меж землекористування, порядок припинення права користування земельними ділянками, що використовуються з порушенням земельного законодавства, а також про повноваження органів місцевого самоврядування зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.