У березні минулого року Верховна Рада України прийняла Закон № 552-IX від 31.03.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який має на меті запустити обіг землі сільськогосподарського призначення в Україні. Закон набирає чинності з 01 липня 2021 року.
Закон запроваджує поетапне скасування діючої заборони на відчуження земельних ділянок с/г призначення приватної власності із низкою обмежень.
Зокрема, Законом передбачено такі основні строки запуску обігу права власності на с/г землю:
– з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року – продаж земель тільки фізособам-громадянам України і розмірі не більше 100 га на одну особу, зазначене обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності Закону України № 552 від 31.03.2020;
– з 1 січня 2024 року – таку можливість отримають юрособи, а також зростає обмеження до 10 тис. га.
Водночас заборона відчуження земель державної та комунальної власності залишається чинною. Виключенням будуть землі селянського (фермерського) господарства державної та комунальної власності, які належать громадянам на праві постійного користування, довічного успадкованого володіння, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди шляхом переоформлення права постійного користування до 2010 року. Такі особи матимуть право їх викупити із розстроченням платежу до 10 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу.
Купівля-продаж земельної ділянки здійснюється з дотриманням переважного права на її придбання. Переважне право на придбання земельної ділянки може бути передано його суб’єктом іншій особі, про що такий суб’єкт має письмово повідомити власника земельної ділянки.
До угод з відчуження земельних ділянок будуть встановлені такі додаткові вимоги:
– всі оплати повинні проводитись у безготівковій формі;
– набувач земельної ділянки має пройти фінансовий моніторинг і документально підтвердити джерело набуття коштів;
– до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених у натурі із земельних часток (паїв), не може бути меншою за їхню нормативну грошову оцінку.
Відповідно до наказу Мінагрополітики та продовольства України від 23.05.2017 № 262 нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі в Черкаській області становить 33646 грн за гектар.
З метою реалізації земельної реформи в частині земельної децентралізації Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області протягом 2020 – 2021 років передало земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 122, 6 тис. га в комунальну власність територіальним громадам Черкащини.
Землі сільськогосподарського призначення державної власності передано в комунальну власність громад відповідно до статей 117 та 122 Земельного кодексу України, Указу Президента України від 15.10.2020 № 449 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 № 485 «Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності».
Згідно з Законом України №1423-IX від 28.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, землі природно-заповідного призначення.
Наразі права комунальної власності на земельні ділянки територіальні громади сіл, селищ, міст набувають після державної реєстрації права комунальної власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно із Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Також Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» встановлено, що продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності забороняється.
Отже, закон дасть змогу забезпечити реалізацію конституційних прав громадян на вільне розпоряджання своєю власністю та створити прозорі умови для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами України.