Сьогодні відбулася презентація оновленого Державного земельного кадастру, який відтепер працюватиме на технології «Blockchain»
Україна – одна з перших країн світу, які впровадили цю технологію в майнові реєстри. Це є особливо символічним, враховуючи, що нашій державі в частині земельних відносин довелося за два роки наздогнати останні 20 років розвитку технологій. Про це на своїй сторінці у «Фейсбук» написав Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.
«Blockchain» – найбільш досконала на сьогодні системою захисту даних. Завдяки децентралізації зберігання інформації унеможливлюється стороннє втручання в бази даних і транзакції та відкривається функціонал зовнішнього аудиту. Нодою-аудитором для українського земельного кадастру є міжнародна антикорупційна організація «Transparency International».
Завдяки близькій до абсолютної надійності «Blockchain» є інноваційним інструментом відновлення довіри суспільства до майнових реєстрів, зокрема й земельного. Криза довіри до державних інституцій актуальна не тільки для України: останнє дослідження «Edelman» демонструє, що лише 15% громадян довіряють системам, що працюють на них в їхніх країнах, і це також опосередковано пояснює стрімке поширення цієї технології в світі.
Якщо зосередитися на суто практичних результатах застосування «Blockchain», то можна спрогнозувати, що легко доказове право власності на майно, зокрема земельні ділянки, та неможливість маніпуляцій з реєстрами позитивно вплине на фінансові установи, які зможуть скоротити процедури та зменшити зусилля під час перевіркиоб’єктів застави, що, своєю чергою, може позитивно позначитися на рівні відсоткових ставок. Крім того, можливість одночасного автоматичного оновлення інформації зменшить транзакційні видатки, зокрема й державних коштів.
І щоб не перегнути з перемогою, декілька слів про нюанси, які можна трактувати як складнощі впровадження «Blockchain»:
1) енергоємність (для забезпечення функціонування потрібні потужні Data-центри);
2) високі вимоги до професійних якостей команди, яка її впроваджує, та необхідність перепідготовки кадрів для подальшої роботи системи на «Blockchain».
Виходячи з кейсу «Держземкадастр на Blockchain», можна констатувати, що затрачені зусилля однозначно варті результату: створення земельної бази даних із нульовим ризиком шахрайства, маніпуляцій і втручання, відкритої для контролю громадськості».