Більше половини договорів оренди сільськогосподарських земель державної власності укладені зі ставкою, нижчою за мінімальну.

21.01.2016

В Україні станом на кінець 2015 року з суб’єктами господарювання укладено 50 762 договори оренди земель сільськогосподарського призначення державної форми власності. Законодавством визначається, що ставка орендної плати за користування землею не може бути нижчою за 3 % від нормативної грошової оцінки землі (НГО).

Натомість моніторинг діючих договорів оренди, проведений Держгеокадастром, показав, що більше половини угод – 51 % — укладені зі ставкою нижче 3 % від НГО. У абсолютних цифрах це 25 661 договір. Ще 8 % (4 131) угод відповідають вимогам законодавства, тобто ставка плати за користування землею в них дорівнює 3 % від НГО. По 38 % (19 196) договорів орендна ставка визначена на рівні 4 – 7 % від НГО. Мінімум угод – 3 % (1 774) визначають орендну плату у 8 % і більше від НГО, що наближено до вартості користування сільськогосподарськими землями приватної форми власності.

Найбільша кількість договорів із заниженою вартістю оренди чинна в Запорізькій (81,1 % угод), Полтавській (76,3 %), Одеській (65,6 %) і Київській (54,4 %) областях. Жодної угоди оренди сільгоспземель державної власності з орендною ставкою менше 3 % не укладено у Харківській і Миколаївській областях, у Донецькій області укладено 1 % таких договорів.

«Ми провели моніторинг діючих договорів оренди, в ході якого встановили, що ставки оренди паїв у декілька разів перевищують плату за користування сільгоспземлями державної власності. Немає жодної причини, чому державна земля з відповідними якісними показниками має надаватись у користування фактично за безцінь. Тому ми ініціюємо перегляд договорів оренди з метою приведення їх, по-перше, до вимог законодавства і, по друге, до ринкових реалій», – зазначив голова Держгеокадастру Максим Мартинюк, вкотре підкресливши важливість передачі прав оренди виключно через механізм аукціонів, який сприяє максимальному зростанню орендної ставки.

У більшості областей орендарям уже надіслані пропозиції про необхідність приведення умов договорів до вимог законодавства. У Чернігівській та Івано-Франківській областях про необхідність внесення змін повідомлені 100 % суб’єктів господарювання, у Дніпропетровській – 92,3 %, Волинській – 75 %.

Оптимальною, з урахуванням ринкової кон’юнктури й аграрної практики в Україні, фахівці вважають вартість оренди землі на рівні 8 % від НГО, строк дії договору – 7 років.