Із 1 березня 2016 року набере чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10 грудня 2015 року № 888-VIII. Відтоді до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин входитимуть надання відомостей із Державного земельного кадастру (ДЗК), а також вирішення інших земельних питань. Для цього виконавчі органи місцевого самоврядування мають установити відповідне програмне забезпечення, а вповноважені посадові особи успішно пройти стажування, щоб відповідати кваліфікаційним вимогам, зазначеним у п. 3 ст. 6 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
– Райдержадміністрації, сільські, селищні, міські ради визначають можливість надання відомостей із Державного земельного кадастру з урахуванням організаційного та технічного забезпечення, – роз’яснила начальник управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Ольга Пазинич. – Робочі місця повинні відповідати нормативно-правовим актам і документам системи захисту інформації, зокрема Законам України «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та іншим.
За словами Ольги Пазинич, стажування особи у сфері земельних відносин проводиться безоплатно державним кадастровим реєстратором терміном не більше одного місяця. За результатами успішного навчання державний кадастровий реєстратор видає стажеру відповідну довідку.
Не потребує проходження стажування особа, яка перед призначенням на посаду адміністратора центру надання адміністративних послуг чи на посаду у виконавчий орган місцевого самоврядування працювала державним кадастровим реєстратором протягом останніх двох років.
На виконання доручення голови Держгеокадастру Максима Мартинюка та з метою здійснення необхідних підготовчих заходів із забезпечення реалізації положень закону, зібрано відомості про організаційну й технічну готовність районних державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад до облаштування відповідних робочих місць і встановлення відповідного програмного забезпечення Державного земельного кадастру в центрах надання адміністративних послуг і виконавчих органах місцевого самоврядування.
За результатом аналізу зібраної інформації встановлено, що із 516-ти органів місцевого самоврядування та міських державних адміністрацій у Черкаській області:
155 (30,0 %) – не визначилися зі шляхами й методами реалізації цього нововведення;
95 (18,4%) – не готові реалізовувати зазначені повноваження;
86 (16,8 %) – повідомили про відсутність організаційного (посадова особа з кваліфікаційними вимогами) та технічного забезпечення;
102 (19,7 %) – зможуть реалізовувати такі повноваження в І півріччі 2016 року (після проходження відповідних осіб стажування, облаштування робочих місць, забезпечення відповідним програмним забезпеченням);
78 (15,1%) – готові реалізовувати повноваження не раніше ІІ півріччя 2016 року.
– Надання послуг у сфері земельних відносин на місцях запроваджується задля зручності громадян, – зазначив в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Дмитро Мироненко. – Адже це значно зекономить час і кошти людей, а надто селян, яким не потрібно буде їхати в ЦНАП, що знаходиться в районному центрі. Такі послуги надаватимуть у сільській раді.