Начальник Управління землеустрою, використання та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Олена Щербина взяла участь у брифінгу «100 днів земельної реформи», що відбувся сьогодні, 13 жовтня, в обласній державній адміністрації. Вона розповіла про роботу Держгеокадастру, що передувала запуску ринку землі, законодавчі зміни та автоматизовану системи моніторингу земельних відносин на сайті Держгеокадастру.
«Така прозорість і відкритість нівелює всі острахи противників запровадження ринку землі, до того ж суспільство адекватно сприйняло запровадження земельної реформи, – зазначила Олена Щербина. – Функціонал, що призначений для генерації інформації про здійснені транзакції на ринку землі, ще з 30 червня цього року діє на офіційному сайті Держгеокадастру. Відомості актуалізуються щодня й повністю доступні для всіх охочих ознайомитися з ними. Також, маючи ці дані, через сервіс Публічної кадастрової карти можна побачити кожну із відчужених земельних ділянок, її конфігурацію, місцезнаходження. Крім того, завдяки сервісу «моніторингу земель» можна узагальнити інформацію про те, хто є лідером із акумулювання земельних ділянок в «одних руках».
Так, за період із 1 липня 2021 року до 9 жовтня 2021 року включно в Україні відчужено більше 28 тисяч земельних ділянок загальною площею 70,57 тис. га. Середня вартість за один гектар відчужених земельних ділянок становить 43879 гривень. У Черкаській області відчужено 972 земельні ділянки загальною площею 1756 га, середня вартість – 34311 грн за гектар.
«Держгеокадастр надав нотаріусам доступ до відомостей ДЗК, максимально спростивши процедуру отримання такого доступу, – повідомила представниця землевпорядної служби Черкащини. – Лише за перший тиждень із дати відкриття ринку земель до Держгеокадастру надійшло близько тисячі звернень представників нотаріальної палати щодо надання доступу до відомостей ДЗК. На сьогодні в Україні цим інструментом скористалося 5 094 представники нотаріальної спільноти».
За словами Олени Щербини, позитивним є й те, що нещодавно законодавчо забезпечено публічність і прозорість земельних торгів у формі електронних аукціонів із продажу та передачі в користування земельних ділянок усіх форм власності. Аукціони проводитимуться відповідно до договору між організатором торгів і оператором електронного торговельного майданчика. Впровадження конкурентних способів продажу земельних ділянок або прав на них має безперечні переваги для територіальної громади, оскільки успішно проведені земельні торги є ефективним засобом істотного збільшення надходжень до місцевих бюджетів. Придбання землі в оренду на торгах зручно й підприємцям, оскільки звільняє їх від необхідності витрачати час на оформлення документації із землеустрою для отримання земельної ділянки в користування.
«Тож, відкриття ринку землі та втілення положень нових законів сприяють повноцінній реалізації права приватної власності на земельні ділянки громадянами України, встановлення об’єктивної ринкової вартості земельних ділянок, залучення додаткових кредитних ресурсів у сільськогосподарську галузь економіки України, забезпечення прозорості операцій із землею та підвищення економічного благополуччя населення», – підсумувала Олена Щербина.