У Черкасах відбулося засідання колегії Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, де взяли участь представник Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Тетяна Кашталян, голова Городищенської районної ради, член колегії Інна Ус, керівники районних структурних підрозділів, начальники відділів Головного управління. Вів захід виконувач обов’язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Дмитро Мироненко.
Учасники колегії підбили підсумки роботи землевпорядної служби області за І півріччя 2016 року й зупинилися на найбільш нагальних питаннях, зокрема прискорення відкриття Поземельних книг (відкрито лише 50,5% від загальної кількості, запланованої до кінця травня), результати судових розглядів, здійснення моніторингу земель, які можна виділити учасникам АТО чи внести в перелік земельних ділянок для продажу прав оренди на аукціонах.
Начальник управління державного земельного кадастру Ольга Пазинич під час свого виступу наголосила на потребі оновлення планово-картографічних матеріалів населених пунктів, адже ці документи виготовлені переважно в 1980 – 1998 роках. Для виготовлення планово-картографічних матеріалів і генеральних планів населених пунктів сільським і міським радам направлено листи про необхідність передбачити в місцевих бюджетах на 2016 рік фінансування для оновлення цих документів.
– Без планово-картографічних матеріалів не можливе ведення Державного земельного кадастру, оподаткування земель, містобудування й прийняття управлінських рішень, – зазначив Дмитро Мироненко. – Відсутність планово-картографічних матеріалів, генерального плану села чи міста негативно відбивається на самих жителях. Сьогодні люди не можуть змінити цільове призначення земельної ділянки, наприклад, із землі для ведення особистого селянського господарства на землю для будівництва та обслуговування житлового будинку, не можуть відвести земельну ділянку під будівництво. Практично вся область заблокована. От сьогодні скаржаться, що хочуть провести світло, але немає кадастрового номера на земельну ділянку, бо ця земля площею 60 соток сформована для ведення особистого селянського господарства, а не для будівництва та обслуговування житлового будинку. Скаржаться, що органи земельних ресурсів не реєструють цю землю в Національній кадастровій системі. Усе це відбувається через відсутність планово-картографічних матеріалів. І, на жаль, люди не розуміють, що це має робити сільська рада. Тому потрібно проводити роз’яснювальну роботу з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, щоб зрушити це питання.
Тетяна Кашталян додала, що для розв’язання проблеми з оновлення генеральних планів населених пунктів (оскільки це надто важливо) варто звернутися до обласної влади. Своєю чергою Інна Ус наполягла на роз’яснювальній роботі, бо «не всі сільські голови розуміють суть проблеми, але є надія, що все-таки знайдеться той сільський голова, який покаже приклад і доведе доцільність цієї роботи». Вона пообіцяла провести нараду з цього питання з сільськими головами Городищини.
Учасники засідання також розглянули стан роботи з розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності. Зокрема Інна Ус запитала, як спонукати сільгоспвиробника збільшити відсоток орендної плати за землю, якщо укладено угоду зі ставкою 3% від нормативної грошової оцінки землі (НГО). Органи місцевого самоврядування зацікавленні в підвищенні цієї ставки до 6 – 8%, що приятиме наповненню місцевих бюджетів на законних підставах.
– Так, ми, виконуючи доручення голови Держгеокадастру Максима Мартинюка, проводимо роз’яснювальну роботу з сільгоспвиробниками, закликаємо їх збільшити цей відсоток. Розіслали пропозиції орендарям сільгоспземель державної власності укласти додаткові угоди. Деякі це розуміють і укладають угоди з більшою відсотковою ставкою, – відповів керівник обласного Держгеокадастру. – Водночас, нормативну грошову оцінку переглядають раз на 5–7 років, і депутати районної ради на сесії під час затвердження НГО мають право рекомендувати орендарям збільшити орендну плату до 8% від НГО.
Також Дмитро Мироненко закликав начальників територіальних органів Держгеокадастру Черкаської області якомога допомагати людям вирішувати земельні проблеми, консультувати, роз’яснювати їхні права згідно з чинним законодавством. Наголосив, що до кожного громадянина має бути неупереджене, шанобливе ставлення.
Члени колегії з усіх розглянутих питань сформували рішення, які будуть надані для виконання як спеціалістам Головного управління, так і керівникам територіальних органів Держгеокадастру в районах Черкащини.