Проект «Програми розвитку земельних відносин у Черкаській області на 2021 – 2025 роки» обговорили в Головному управлінні Держгеокадастру у Черкаській області під час наради, яку провів керівник землевпорядної служби Ігор Віштак. У заході, окрім фахівців обласного Держгеокадастру, взяли участь представники Департаменту агропромислового розвитку, Управління екології та природних ресурсів, Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
«У нас відбувається об’єднання територіальних громад, об’єднання районів. Є багато питань щодо неактуальності генеральних планів, не встановлені межі територій населених пунктів, не поновлена нормативна грошова оцінка земель, що в свою чергу негативно впливає на наповнення бюджетів, проведення інспектування, оскільки немає розмежування повноважень центрального органу влади та місцевого самоврядування, – зазначив начальник Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Ігор Віштак. – Тому спільно з облдержадміністрацією ми вирішили розробити таку програму, охопивши всі питання реформування земельних відносин, що нечітко визначені законодавством. Наразі проект програми розроблений. Однак маємо його доопрацювати, щоб у результаті мати наповнений Державний земельний кадастр достовірними відомостями й усі могли користуватися цією загальнонаціональною базою даних у своїй роботі. Залишаються відкритими питання земельних ділянок, які можна заліснити, охоронних зон водних об’єктів, рекультивації стихійних сміттєзвалищ тощо».
Заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Дмитро Мироненко детально ознайомив зі структурою програми та передбаченою нею систему заходів, зокрема проведення повторної нормативної грошової землі населених пунктів, встановлення актуальних меж населених пунктів, меж територій природно-заповідного фонду, історико-культурного й іншого природоохоронного призначення, земель водного фонду, інвентаризація, рекультивація земель, формування земельних ділянок під полезахисними смугами. Також закликав присутніх вносити свої пропозиції для вдосконалення документа.
Директор Департаменту агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації Анатолій Яріш зауважив, що для виконання програми потрібно якнайшвидше залучити новообраних голів ОТГ, підписувати щось на кшталт меморандумів, спрямованих на наведення ладу в земельній сфері. Адже кошти на встановлення меж, розробку генеральних планів, поновлення НГО мають виділятися з місцевих бюджетів. Програма розвитку має бути дієвою, а не залишатися на папері. Водночас Ігор Віштак запропонував розробити механізм звітування ОТГ про виконану роботу, наприклад, обласній державній адміністрації запровадити рейтингове оцінювання роботи органів місцевого самоврядування.
«Головне завдання програми полягає в тому, щоб підвищити відповідальність усіх суб’єктів господарювання за раціональне використання земельних ділянок, дбати про екологічний стан і якісний склад ґрунтів, зробити їх матеріально й морально зацікавленими в проведенні заходів щодо захисту землі, збільшенні надходжень до місцевих бюджетів від плати за землю, – зазначив керівник Держгеокадастру області. – Сучасний стан розвитку земельних відносин в області вимагає розробки прогнозів і програм стратегічного розвитку».
Після обговорення проекту фахівці вирішили письмово до 10 листопада надіслати свої пропозиції для вдосконалення Програми розвитку земельних відносин у Черкаській області та згодом знову зустрітися для обговорення вже доопрацьованого її варіанта.