У залі засідань Черкаської обласної державної адміністрації відбулася нарада за ініціативи начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Віштака Ігоря Анатолійовича за участі заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації Карманніка Романа Володимировича, директора Депертаменту агропромислового розвитку
Черкаської ОДА Яріша Анатолія Анатолійовича та голів міських, сільських і селищних громад з обговорення проблемних питань земельної реформи в Черкаській області.
У своїй доповіді Ігор Віштак зазначив про важливість проведення земельної реформи, які кроки вже зроблені та що потребує удосконалення. До яких позитивних змін для місцевих органів самоврядування це приведе, а саме: децентралізації землеустрою, поступового відкриття ринку земель, прозорості системи, подолання корупції та рейдерства.
Також звернув увагу голів громад на те, що хоч їм і було передано у розпорядження землі державної власності сільськогосподарського призначення проте функція контролю за використанням та охороною земель залишається за Держгеокадастром.
Продовжила доповідь начальник Управління державного земельного кадастру ГУ Ольга Пазинич, яка розповіла про наповнення Державного земельного кадастру актуальними та достовірними відомостями та порядок користування ними. Звернула увагу голів на необхідність розробки документації із землеустрою щодо встановлення меж АТО та НГО населених пунктів області і внесення відомостей до ДЗК.
Окремо Ольга Пазинич зазначила про співпрацю з центрами надання адміністративних послуг та які покрокові дії необхідно виконати для підписання угоди про співпрацю.
Начальник відділу ринку та оцінки земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Євгенія Страшевич розповіла про порядок проведення земельних торгів у формі аукціону, що надасть можливість конкурентно продавати права оренди на земельні ділянки. Перевагою аукціонів для територіальних громад є істотне збільшення надходжень коштів до місцевих бюджетів. І також звернула увагу на значущість поновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, оскільки від неї залежить розмір земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні чи даруванні земельних ділянок, орендної плати та втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.
Про механізм реалізації повноважень по розпорядженню землями сільськогосподарського призначення територіальними громадами доповіла Валентина Коваленко – начальник управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області. Пані Валентина пояснила, яким чином передаються у власність та надаються у користування землі сільськогосподарського призначення та про порядок поновлення договорів оренди земель і внесення змін до них.
Завершила доповідь в. о. заступника начальника управління-начальник відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Галина Півненко, яка розповіла про здійснення державного нагляду (контролю) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій та форм власності, як саме відбуваються перевірки за дотриманням вимог чинного законодавства, та які наслідки веде за собою його порушення. Наголосила про співпрацю територіальних громад з інспекторами, що в інтересах самих громад, оскільки кошти за відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва підуть до місцевих бюджетів, які громади зможуть використати на поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою.
По закінченню доповіді представники громад мали змогу задати питання та отримати на них відповіді.
Найбільш актуальними питаннями були: яким чином підвищити орендну ставку при заключенні договорів оренди, щодо поновлення нормативної грошової оцінки та щодо виправлення помилок у державному земельному кадастрі.