22 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID АГРО провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами.
Круглий стіл відбувся для учасників із Черкаської області. Серед ключових питань, що порушували учасники:
● практична реалізація вимог Закону України № 1423;
● порядок проведення земельних аукціонів.
У заході наживо взяли участь 30 представників об’єднаних територіальних громад Черкаської області.
На запитання учасників відповідали:
Дмитро Мироненко, заступник начальника ГУ Держгеокадастру у Черкаській області, Сергій Завадський, в.о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, Іван Фурсенко, перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.
Роман Лещенко зокрема зазначив: «Для швидкої адаптації громад до нових реалій ми пропонуємо 7 простих кроків для того, щоб громади були максимально прозорими й ефективно використовували потенціали, які є у прийнятих законах. Ми радимо громадам провести інвентаризацію земель, зробити комплексний план просторового розвитку територій, зустрітись із потенційними інвесторами, регулярно проводити нормативну грошову оцінку земель, оприлюднити всю землевпорядну та містобудівну документацію на публічних ресурсах місцевих громад, виставити земельні ділянки на аукціони, знайти справжніх фахових землевпорядників і сформувати відповідні департаменти».
«Перш за все зауважу, що в Держгеокадастрі Черкаської області визначено відповідальну особу щодо співпраці та комунікації з громадами. Це начальник нашого юридичного управління Сіроштан Оксана Миколаївна. Водночас інші спеціалісти Головного управління Держгеокадастру області також контактують із представниками громад. Зупинимося на актуальних питаннях. Часто запитують: «Чи потрібно вносити зміни після заміни сторони договору?» Зверну увагу на те, що сторону не обов’язково змінювати, це можна робити за бажанням. Наголошу, що громада повинна зареєструвати за собою право власності на цю земельну ділянку.
На запитання про площу земель для городництва відповідь однозначна: відповідно до ст. 36 Земельного кодексу України площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара.
Просять роз`яснити статтю 118 Земельного кодексу, яка стосується дозволу на розроблення технічних документацій після встановлення та відновлення меж. У статті 55 Закону «Про землеустрій» зазначено, що такий дозвіл потрібен, але стаття 118 кодексу гласить, що такий дозвіл не потрібен. Та все ж ми радимо такі дозволи давати, крім тих земельних ділянок, на яких розташоване нерухоме майно. Зауважу, що ми готові допомагати всім громадам і відповідати на ваші запитання», — повідомив Дмитро Мироненко.
Іван Фурсенко, перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, підсумував: «Органи місцевого самоврядування отримали безпрецедентні можливості у розпорядженні та управлінні своїми ресурсами, що дає змогу наповнення місцевих бюджетів та економічного розвитку території, покращення якості життя сільського аграрного виробника та всіх мешканців громад. Але нові повноваження несуть за собою велику відповідальність, тому важливо виважено ставитись до прийняття рішень щодо розпорядження земельними ресурсами, компетентності та професійних навичок співробітників виконавчих органів місцевих рад, виключати можливість корупційних складових».
Програма USAID АГРО підготувала оновлений Практичний Інструментарій із управління земельними ресурсами. Він допоможе органам місцевого самоврядування ефективно організувати свою роботу в галузі управління земельними ресурсами.
Завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1C0m9EGff-rqwFiXBCd6n4WKu4P0IxDDn/view
Запис круглого столу в Черкаській області можна переглянути за посиланням.