У Головному управлінні Держгеокадастру у Черкаській області відбулася нарада під головуванням виконувача обов’язків начальника Дмитра Мироненка. На заході також були присутні працівники ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» і його директор Петро Добровольський. На заході розглянуто питання державної інвентаризації земель, внесення відомостей до Державного земельного кадастру (ДЗК) щодо меж адміністративно-територіальних одиниць і нормативної грошової оцінки населених пунктів, виконання планів робіт із інспекційної діяльності та інші.

Начальник Управління землеустрою, використання та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Олена Щербина доповіла про роботу з державної інвентаризації земель на території Черкаської області 2021 року й доручила структурним підрозділам ГУ Держгеокадастру у районах здійснити повний аналіз наданих вихідних відомостей для проведення робіт із інвентаризації, перевірити їхню відповідність матеріалам роздержавлення, паювання тощо й оновити інформацію, а також сприяти ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» під час робіт із державної інвентаризації земель. Перед початком проведення державної інвентаризації земель працівники інституту мають заздалегідь повідомити про це населення (розміщувати оголошення в пресі, на стендах, дошках оголошень) і місцеві органи самоврядування, на території яких проводитиметься інвентаризація земель.

Одна з важливих ділянок роботи Держгеокадастру Черкащини – ведення ДЗК, зокрема внесення відомостей про межі адміністративно-територіальних одиниць. Як зазначила Олена Щербина, до 9 листопада 2021 року за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць до ДЗК внесені відомості про межі 524 населених пунктів (61,3%), усього в області обліковується 855. Нині в розробці – проекти для 114 населених пунктів. Доведений на 2021 рік план виконано тільки на Городищині. Пришвидшити роботи потрібно в колишніх Канівському й Черкаському районах, зокрема провести роз’яснювальну роботу з територіальними громадами щодо необхідності проведення робіт зі встановлення меж населених пунктів.

На нараді також йшлося про поновлення нормативної грошової оцінки земель (НГО) населених пунктів. Головне управління Держгеокадастру неодноразово повідомляло органи місцевого самоврядування про необхідність передбачити в бюджетах кошти для проведення робіт зі встановлення меж і поновлення НГО населених пунктів. Проведення вищевказаних робіт дасть можливість значно наповнити бюджети територіальних громад коштами, які надійдуть від сплати податків і орендної плати за використання земель комунальної власності.

За словами начальника відділу ринку та оцінки земель Євгенії Страшевич, на цей час затверджено НГО 177 населених пунктів, що становить 32% від запланованих 547-ми. Зараз тривають роботи з поновлення НГО 62 населених пунктів. Найкращі показники на Смілянщині, де 85% адміністративно-територіальних одиниць поновили НГО.

Держгеокадастр Черкаської області продовжує інспектувати дотримання вимог земельного законодавства користувачами, виявляючи випадки розорення пасовищ, сіножатей, захисної прибережної смуги, нецільового використання земель чи самовільного захоплення земельних ділянок. Заступник начальника Управління з контролю за використанням та охороною земель Галина Півненко зазначила, що постійно здійснюється моніторинг ухвалених рішень територіальними громадами щодо розпорядження землями комунальної власності на їхню відповідність земельному законодавству.

Дмитро Мироненко, підсумовуючи розглянуті питання, наголосив на якості й дотримання термінів виконання доручень, важливості інформування громадян про внесення ділянок зі старими актами до ДЗК, запроваджений ринок землі й електронні аукціони з продажу власності та прав на користування земельними ділянками.