Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області моніторить роботу територіальних громад у земельній сфері, оскільки деякі напрями діяльності державного органу й місцевих рад тісно пов’язані. Для налагодження співпраці й вирішення проблемних питань заступник начальника Держгеокадастру Черкаської області Дмитро Мироненко, начальник Управління державного земельного кадастру Ольга Пазинич і в. о. начальника відділу у Чорнобаївському районі ГУ Держгеокадастру Михайло Чорненко зустрілися з Сергієм Любивим, головою Чорнобаївської селищної ради, якій протягом 2020 – 2021 років передано в комунальну власність 6,9 тис. га землі.

“Найперше, що мають зробити громади, це зареєструвати право комунальної власності на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, – наголосив Дмитро Мироненко. – Адже громадяни, знаходячи на Публічній карті земельні ділянки державної власності, звертаються з клопотаннями до обласного Держгеокадастру, але насправді ця земля вже в комунальній власності. Ми надаємо відмови, проте люди, вбачаючи в цьому неправомірність дій, звертаються з позовами до суду”.

Також заступник керівника землевпорядної служби області зупинився на питанні контролю використання земель за їхнім цільовим призначенням. У разі виявлення порушень, зокрема зняття родючого ґрунту, розорення пасовищ, сіножатей, захисної прибережної смуги чи самовільного захоплення земельних ділянок, негайно повідомляти Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області. До того ж нарахована сума шкоди за такі порушення йтиме в бюджет громади.

Актуальним залишається питання встановлення меж населених пунктів, без чого не можна визначити нормативну грошову оцінку (НГО) адміністративно-територіальних одиниць. Саме від НГО залежить розмір орендної плати, податку на землю, майнової шкоди, мита при спадкуванні тощо.

Ольга Пазинич під час розмови з головою громади звернула увагу на роботу з наповнення Державного земельного кадастру (ДЗК) відомостями про земельні ділянки. Адже старі акти, які видані до 2013 року й не мають кадастрового номера, не внесені до ДЗК. Дані про ці земельні ділянки не відображаються на Публічній кадастровій карті. Тож таку інформацію необхідно донести до жителів громади, щоб вони перевірили свої акти на землю.

Сергій Любивий своєю чергою розповів про наявні проблеми, зокрема виявлене накладання ділянок, брак коштів для поновлення НГО і встановлення меж населених пунктів та про майбутній конкурс на посади землевпорядників. Керівник громади додав, що зацікавлений у наповненні селищного бюджету, тому більшу площу переданої землі нададуть в оренду сільгоспвиробникам. Також пообіцяв на найближчій зустрічі зі старостами сіл обговорити почуту інформацію й донести необхідне селянам, а під час травневої сесії селищної ради разом із депутатами розглянути всі земельні питання.