Виконувач обов’язків Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олег Цвях підбив підсумки роботи галузі за 2016 рік під час публічного звіту, що відбувся в Клубі Кабінету Міністрів України.

       У 2016 році робота Держгеокадастру була зосереджена на виконанні шести ключових завдань, а саме: подолання системоутворюючих чинників корупції, прозорість у розпорядженні землями, запровадження електронних сервісів, ефективний контроль за використанням земель, підготовка інфраструктури для функціонування ринку землі й удосконалення кадастру, створення та розвиток національної інфраструктури геопросторових даних.

       Торік значно зросла кількість проведених земельних аукціонів як найбільш прозорого та конкурентного способу розпорядження землями.  Порівняно з 2015 роком збільшено у півтора рази кількість та площу земельних ділянок, права оренди на які були продані на земельних аукціонах (у 2015 році – 1 134 земельні ділянки площею 28 тис. га, у 2016 – 1 706 земельних ділянок площею 42,5 тис. гектарів). У результаті цього в 2,5 раза збільшилися надходження до місцевих бюджетів: якщо 2015 року від продажу прав оренди на земельні ділянки до бюджетів надійшло 38,5 млн грн, то 2016 року – 95,8 млн грн.

         У рамках боротьби з побутовою корупцією Держгеокадастр у минулому році запровадив екстериторіальність погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Цей підхід стимулював скорочення термінів розгляду документації в середньому до 5–7 робочих днів і майже зупинив  практику повторних відмов.

        Для виключення можливості впливу чиновника на результат розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів вдосконалено механізм визначення коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки як основної корупційної складової при формуванні витягу з технічної документації про її нормативну грошову оцінку. З цією метою наказом Мінагрополітики затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який застосовується з 1 січня 2017 року.

       Крім того, Держгеокадастр продовжує практику розширення переліку осіб, які здійснюють внесення та надання відомостей із Державного земельного кадастру. Зокрема, на сьогодні до функціоналу кадастру підключено 368 нотаріусів та понад 257 інших користувачів, зокрема органи місцевого самоврядування, ЦНАПи. Також надано доступ представникам Генпрокуратури й Національного антикорупційного бюро.

        Особлива увага приділяється забезпеченню учасників АТО земельними ділянками. Так, торік передано у власність учасникам АТО понад 29 тис. земельних ділянок загальною площею 37,8 тис. гектарів, тоді як у 2014–2015 роках – 14,6 тис. земельних ділянок загальною площею 14,5 тис. гектарів. Тож, зростання по цим показникам становить 100 та 160 відсотків відповідно. Для учасників АТО зарезервовано 25 тис. гектарів.

        Також 2016 року Держгеокадастр запровадив дві нові електронні послуги: видача витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (надано 135 тис. витягів) і замовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку (замовлено 27,6 тис. витягів). Успішно завершено тестування програмного забезпечення в рамках пілотного проекту щодо реєстрації земельної ділянки онлайн, за результатами якого впровадження зазначеної адміністративної послуги на всій території України передбачено в 2017 році.

       Робота Держгеокадастру цього року спрямована на покращення якості надання сервісів громадянам, продовження боротьби з побутовою корупцією в земельній сфері, ефективний контроль за використанням земель і створення передумов формування ринку землі.