Представляємо результати першої хвилі перевірки

     Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру посилює заходи із запобігання проявам корупції у сфері земельних  відносин. Для виявлення порушень Держгеокадастр створив моніторингову групу, яка перевіряє коректність процедури видачі дозвільних документів, зокрема, спираючись на інформацію про порушення, що надійшла безпосередньо від громадян.

      У рамках підготовки до проведення моніторингу була сформована вибірка з понад 1000 респондентів, які отримали дозволи на розробку проектів землеустрою протягом останніх п’яти місяців. Враховуючи особливу процедуру отримання ними земельних ділянок із вибірки були виключені учасники АТО.

    У регіональному розрізі база респондентів формувалася з урахуванням кількості скарг і звернень на «гарячу» лінію Держгеокадастру. До неї ввійшли Сумська, Черкаська, Запорізька, Житомирська, Полтавська, Закарпатська, Івано-Франківська, Хмельницька, Херсонська, Дніпропетровська, Миколаївська та Кіровоградська області.

Показник
Кількість
Усього респондентів
1008

 

Результативних дзвінків
870
Респонденти, які отримали дозволи на розробку проектів землеустрою
618

 

Особи, що отримали рекомендацію від чиновників щодо вибору землевпорядної організації
80

 

Пропозиції вирішити питання за винагороду
6

 

Респонденти, що відмовились/не змогли надати інформацію щодо землевпорядних організацій, послугами яких користувалися, та про критерії їх вибору
264

 

     Збір даних проводився методом телефонних інтерв’ю. Усього було здійснено 870 результативних дзвінків. За результатами опитування виявлено 80 випадків, коли працівники органів земельних ресурсів прямо чи опосередковано рекомендували громадянину обрати для розробки проекту землеустрою конкретну землевпорядну організацію, мотивуючи це гарантією погодження документів. В окремих випадках громадян попереджали, що документи, розроблені іншою організацією, окрім рекомендованої, не будуть затверджені. Найчастіше громадянам радили конкретну землевпорядну організацію в Дніпропетровській (11 випадків), Одеській (7 випадків), Житомирській і Миколаївській областях (по 5 випадків). Більш глибока перевірка виявила зв’язки, зокрема родинні, між чиновниками та приватними структурами, які відрізняє високий відсоток узгоджених проектів.

     Ще 6 респондентів повідомили, що отримували пропозицію вирішити питання за винагороду.

    Таким чином у результаті моніторингу було зафіксовано 10% підтверджених громадянами випадків зловживань.

    «За результатами моніторингу була оперативно призначена перевірка, за підсумками якої прийматимуться відповідні кадрові рішення, а в разі підтвердження фактів корупції будуть залучатися правоохоронні органи», – відзначив Голова Держгеокадастру Максим Мартинюк.

     Водночас, як наголосив керівник відомства, моніторинг показав, що в багатьох випадках самі громадяни не готові бути активними учасниками процесу запобігання корупції. Так, із 870 опитаних 264 (30%) не змогли або не захотіли надати жодної інформації щодо землевпорядних організацій, послугами яких вони користувалися, чи рекомендацій чиновників щодо них.

     «Боротьба з корупцією – це дорога з двостороннім рухом, коли обидві сторони повинні діяти за правилами. Досягти позитивних зрушень неможливо без активної позиції громадян», – відзначив Максим Мартинюк

    Держгеокадастр планує проводити моніторинг дотримання процедури видачі дозвільних документів регулярно.