Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області протягом 2020 – 2021 років передало земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 122 454 га в комунальну власність 62-ом територіальним громадам Черкащини.

Рішення органів виконавчої влади про передачу земельної ділянки в комунальну власність разом із актом приймання-передачі є підставою для державної реєстрації територіальною громадою права власності на цю земельну ділянку. Лише зареєструвавши право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, громади стають повноправними розпорядниками комунальних земель. Станом на 1 квітня цього року зареєстровано право комунальної власності тільки 52% від кількості переданих земель на території Черкаської області.

Наразі відносини, пов’язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно, регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». У ст. 6 цього закону визначено систему органів та суб’єкти, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав, а саме:

1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;

2) суб’єкти державної реєстрації прав:  виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації;

3) державні реєстратори прав на нерухоме майно.

Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав згідно зі згаданим вище законом у разі ухвалення відповідною радою такого рішення.

Отже, для реєстрації права комунальної власності на передані земельні ділянки сільськогосподарського призначення територіальним громадам слід звертатися до органів реєстрації речових прав.

Довідково:

Землі сільськогосподарського призначення державної власності передано в комунальну власність громад відповідно до статей 117 та 122 Земельного кодексу України, Указу Президента України від 15.10.2020 № 449 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 № 485 «Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності».

Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю (частина перша ст. 83 Земельного кодексу України).

Територіальні громади набувають землю в комунальну власність у разі:

а) передачі їм земель державної власності;

б) відчуження земельних ділянок для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;

в) прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною;

г) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

ґ) виникнення інших підстав, передбачених законом.