30 жовтня 2016 року в Україні завершився перший етап подання е-декларацій за 2015 рік для осіб, які займають відповідальне й особливо відповідальне становище, включаючи президента, міністрів, депутатів, голів облдержадміністрацій, міських голів, керівників держпідприємств, високопосадовці ГПУ, СБУ тощо.

         Відповідно до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.08.2016 за № 958/29088, з 1 січня 2017 року розпочався другий етап початку роботи системи подання й оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

        Суб’єкти декларування, зокрема службові особи, які належать до посад державної служби, зобов’язані до 31 березня включно подати щорічну е-декларацію за 2016 рік, заповнивши відповідну форму на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (nazk.gov.ua) із використанням засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави. Крім того, державні службовці, які припинили діяльність пов’язану із виконанням функцій держави (звільнились) у 2016 році, зобов’язані до 31 березня 2017 року подати вищезазначену декларацію за 2016 рік.

          Службові особи, які належать до посад державної служби, в разі припинення діяльності пов’язаної із виконанням функцій держави (звільненні) зобов’язані подати е-декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, до такого припинення повноважень, але не пізніше дня припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларацію подають не пізніше двадцяти робочих днів із дня, коли суб’єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.

        Службові особи, які належать до посад державної служби зобов’язані в десятиденний термін із часу отримання доходу або придбання майна надсилати до Національного агентства з питань запобігання корупції відповідно до вимог ст. 52 Закону «Про запобігання корупції» повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування за формою, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №3, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15.08.2016 за №961/29091.

          За невчасне подання чекає адміністративна відповідальність (штраф від 850 до 1700 гривень) у разі відсутності поважних причин невчасного подання декларації – наприклад, хвороба, відрядження, мобілізація. За умисне неподання декларації кримінальна відповідальність може настати, якщо декларант не подасть декларацію після того, як НАЗК виявило неподання і надало можливість подати декларацію.

           Особи, які подали недостовірні відомості в декларації, нестимуть:

– адміністративну відповідальність, якщо подано недостовірні відомості стосовно майна вартістю 100-250 прожиткових мінімумів (з 1 січня 2017 року – 160-400 тисяч гривень) – штраф від 17 до 42,5 тисяч гривень;

– кримінальну відповідальність, якщо подано недостовірні відомості стосовно майна вартістю більше 250 прожиткових мінімумів (400 тисяч гривень) – штраф від 42,5 до 51 тисяч гривень, або громадські роботи, або позбавлення волі до двох років, а також позбавлення права займати відповідні посади.

Якщо недостовірні відомості стосуються майна вартістю менше 100 прожиткових мінімумів (160 тисяч гривень), то можлива лише дисциплінарна відповідальність.