Оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння й користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Розмір плати за здану в оренду земельну ділянку (пай) визначає договір оренди. Базою для розрахунку цієї суми є нормативна грошова оцінка (НГО) земельної ділянки.
«Річна сума платежу не може бути меншою 3% від нормативної грошової оцінки землі. Про це зазначено в статті 288 «Орендна плата» Податкового кодексу України. На сьогодні в Черкаській області середній розмір орендної плати за земельні паї становить 5,49% від нормативної грошової оцінки земель, переданих в оренду, – роз’яснила в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Ольга Залога. – Значення нормативної грошової оцінки земель щороку уточнюється на коефіцієнт індексації, який визначається відповідно до законодавства».
За словами керівника землевпорядної служби області, НГО земель сільськогосподарського призначення, яку проведено до 1 липня 1995 р., станом на 1 січня 2016 р. підлягає індексації на кумулятивне значення коефіцієнта 4,796. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 року «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» передбачено, що для врахування змін у рентному доході, який створюється під час виробництва зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі за 1995 рік (з урахуванням індексації), застосовується ще й коефіцієнт 1,756.
Орендну плату можуть сплачувати в грошовій і натуральній формах або їх поєднують, про що має бути зазначено в договорі оренди, укладеним між власником і користувачем паю. Відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі» розмір орендної плати із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, термінів, порядку її внесення й перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.