Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 9534 про відновлення електронного декларування чиновників.

Як зазначається в пояснювальній записці, зміни стосуватимуться спрощення порядку подання декларацій суб’єктам доступу до відомостей про них і членів їхніх сімей із реєстрів, банків, інформаційно-комунікаційних і довідкових систем; удосконалення декларування об’єктів у володінні чи користуванні особи, а також порядку і збільшення строків декларування суттєвих змін у майновому стані.

Законопроєкт передбачає, що декларації треба подавати не лише за цей рік, а й за попередні. Подаватимуть їх не пізніше 90 днів від набрання чинності закону «Про внесення змін до деяких законів України про спрощення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».

Суб’єкти декларування, які беруть участь у воєнних діях, особи рядового й начальницького складу, поліцейські на період дії воєнного стану, або перебувають на тимчасово окупованих територіях, подаватимуть відповідну декларацію у строки – 90 днів від:

  • визначення дати завершення активних бойових дій чи тимчасової окупації, на яких перебуває особа
  • повернення до пункту постійної дислокації чи місця роботи
  • припинення повноважень чи переведення особи на посади, які не передбачають безпосередньої участі у бойових діях, виконанні бойових завдань, посиленні охорони державного кордону, проведенні розвідки
  • припинення або скасування воєнного стану.

Законопроєкт також передбачає відновлення спецперевірок відповідно до законів «Про запобігання корупції», а також «Про очищення влади». Водночас згідно з документом на період дії воєнного стану в Єдиному державному реєстрі декларацій у відкритому доступі відображатимуться декларації, але без:

  • ідентифікаційного коду або номера паспорта громадянина України;
  • місця проживання та місцеперебування об’єктів, зазначених у декларації;
  • дати народження;
  • номерів рахунку у банківській чи іншій фінансовій установі
  • відомостей про населені пункти, де розташовані об’єкти, що вказуються в декларації;
  • ПІБ всіх інших осіб, зазначених у декларації (крім суб’єкта декларування).

Через війну подання декларацій поки що добровільне. Проте Україна взяла на себе зобов’язання відновити обов’язкове декларування та повноваження НАЗК з перевірки декларацій.

Представники Єврокомісії, G7, GRECO, Світового банку та інших міжнародних інституцій неодноразово заявляли про те, що Україна має відновити декларування.

НАЗК наполягає на повноцінному відновленні декларування з урахуванням усіх безпекових аспектів, та сподівається на якнайшвидше ухвалення законопроекту №8071, який десять місяців тому внесений керівником фракції політичної партії “Слуга народу” Давидом Арахамією.

НАЗК попередило про ризики, які несе законопроект про відновлення декларування, підготовлений Мін’юстом.

Для правильного заповнення декларації радимо ознайомитися з роз’ясненнями у Базі знань НАЗК. Також роз’яснювальні матеріали шукайте за хештегом #декларуйся на нашому Telegram-каналі та сторінці у Facebook.