Нині на заміну державним актам на право власності на земельну ділянку видають свідоцтва про право власності на нерухоме майно та витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Однак державні акти на право власності на землю (старого зразка) чинні й досі, про що йдеться в “Прикінцевих та перехідних положеннях” Закону України “Про Державний земельний кадастр” від 07.07.2011 № 3613-VI.

     «Акти, що посвідчують право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набуття чинності цього Закону 2011 року, є дійсними, – роз’яснив головний спеціаліст юридичного відділу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Олександр Матвійчук. – Також цими Положеннями встановлено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі, якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, то їхня державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою власників або користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності».

       Відповідно до статей 26 – 28 Закону України “Про землеустрій” суб’єкти господарювання (юридичні чи фізичні особи – сертифіковані інженери-землевпорядники) розробляють  технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) платно, в термін і на умовах, що зазначені в договорі між замовником і розробником такої документації.

       За словами юриста землевпорядної служби області, із переліком суб’єктів господарювання, що мають кваліфікаційні сертифікати на проведення робіт із землеустрою, можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (http://land.gov.ua) або в територіальному органі земельних ресурсів за місцем розташування відповідної земельної ділянки.

     «Щодо можливості успадкування земельної ділянки без кадастрового номера зазначу, що відповідно до статті 132 Земельного кодексу України угоди про перехід права власності на земельні ділянки укладають у письмовій формі, нотаріально посвідчують і серед інших умов є наявність  кадастрового номера земельної ділянки, – наголошує Олександр Матвійчук. – Тому в разі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод земельна ділянка повинна пройти державну реєстрацію, їй присвоюють кадастровий номер і відкривають Поземельну книгу на цю ділянку».

      Згідно зі статтею 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр” державну реєстрацію земельних ділянок здійснюють за місцем їхнього розташування державні кадастрові реєстратори центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері земельних відносин. Адміністративні послуги державні кадастрові реєстратори надають виключно через центри надання адміністративних послуг, що утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування.

      На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявникові безоплатно видають витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, де зазначено всі відомості, що внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.