Держгеокадастр узагальнив дані про середню вартість оренди сільськогосподарської землі в 2016 році

      У середньому в Україні громадяни-власники паїв торік отримали 1093,4 грн за гектар. Станом на 01.01.2016 цей показник становив 862 грн/га.

      Найвища орендна плата в Полтавській (2243,2 грн/га), Черкаській (2215,5 грн/га) і Харківській (1603 грн/га) областях. Найдешевше користування землею обходилося в Київській (533,4 грн/га), Закарпатській (596 грн/га) і Тернопільській (672,3 грн/га) областях. Загальна площа сільгоспземель приватної власності, переданих в оренду за договорами, становить 16,5 млн га.

     «Середня орендна плата за рік зросла на 27%. Це дуже непоганий показник динаміки, однак в абсолютних цифрах вартість оренди все ще залишається критично низькою та неспівставною з доданою вартістю, яку генерує земля», – відзначив Максим Мартинюк, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України.

        Вартість оренди державних земель значно зросла після запровадження практики передачі ділянок у користування через механізм аукціонів. Середня орендна плата за передані на конкурентних засадах ділянки земель сільськогосподарського призначення державної власності на 01.01.2017 становила 2249,8 грн/га.

         «У середньому за останній рік державні землі здавалися в оренду майже вдвічі дорожче, ніж приватні, – підкреслив Максим Мартинюк. – Це абсолютно нетипове для держсектору перевищення в ефективності приватних власників пояснюється впровадженням загальної практики передачі земель в користування виключно на відкритих земельних торгах». Для порівняння, орендна плата за землі держвласності, передані в користування на безконкурентних засадах за договорами минулих періодів, – всього 940 грн/га. Держгеокадастр ініціював перегляд договорів для приведення умов користування держземлями до середніх по ринку.

      Одним із драйверів зростання  вартості оренди приватних сільгоспземель може стати відкритий ринок землі в Україні, який створить альтернативу для власника ділянки та зробить земельні відносини в державі більш конкурентними.

           Довідково:

     Станом на 01.01.2017 в Україні укладено 4,8 млн договорів оренди земельної частки (паю), зокрема з фермерськими господарствами – 0,73 млн договорів. Більшість договорів (2,2 млн) укладено терміном на 8 – 10 років.