В Україні процес децентралізації розпочато 2014 року з прийняттям Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, законів «Про співробітництво територіальних громад», «Про добровільне об’єднання територіальних громад» і змін до Бюджетного і Податкового кодексів – щодо фінансової децентралізації.

Одним із основних завдань реформи децентралізації – надання територіальним громадам (ОТГ) права розпоряджатися землями, які перебувають у межах населених пунктів і поза межами.

У рамках Всеукраїнської акції «Тиждень права», що започаткована 2008 року, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області інформує

31 січня 2018 р. КМУ видав розпорядження «Про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад».

Ухвалене урядом рішення удосконалить механізм управління у сфері земельних ресурсів, дасть змогу чітко й прозоро формувати дохідну частину місцевих бюджетів у частині плати за землю. Водночас це стимулюватиме територіальні громади до добровільного об’єднання з метою формування спроможних органів місцевого самоврядування.

КМУ видав розпорядження щодо передачі землі державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність ОТГ на підставі трьох нормативно-правових актів. Перший – це Земельний кодекс України. Стаття 117 «Передача земельних ділянок державної власності в комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності в державну власність». Другий законодавчий документ – постанова Кабміну, яка зобов’язує Держгеокадастр провести таку передачу в частині земель ОТГ. Третій – Закон України «Про місцеве самоврядування». Стаття 26 зазначеного закону регламентує обов’язкове узгодження дій Держгеокадастру з органом місцевого самоврядування в перехідний період передачі земель. Загалом механізм схожий на процедуру передачі землі громадянам, тільки стороною, що бере землю, виступає громада.

Цього року Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області передало 26-тьом ОТГ 4155 земельних ділянок загальною площею 40 тисяч гектарів землі.