1 травня 2020 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. №208 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2016 р. № 580», яка передбачає погодження всіх видів документації із землеустрою територіальними органами Держгеокадастру за принципом екстериторіальності. Завдяки цьому буде знижено прояви корупційних ризиків і забезпечено прозорість дій під час погодження такої документації.

Суть реформи полягає в тому, що на відміну від погодження за місцем розташування земельної ділянки принцип екстериторіальності дозволяє дотримуватися об’єктивності та неупередженості під час розгляду документації, вчасного її опрацювання, усунення контактів між розробниками й експертами.

Передбачено, що документація на погодження подаватиметься лише в електронній формі та через особистий кабінет. Так вдасться зменшити часові затрати розробників і забезпечити комфортні умови надання адміністративних послуг. Висновок про розгляд документації із землеустрою надсилатиметься розробнику на електронну пошту, скріплюватиметься лише ЕЦП та міститиме QR-код. Тож, необхідність додаткових печаток, штампів, звернень до територіальних органів тощо зникає, а отже зникає і точка перетину замовника й чиновника.

«Ми свідомо усуваємо зв’язок, навіть територіальний, між замовником послуги та чиновником, щоб в останнього не було спокуси “більш лояльно” ставитися до окремих проектів або “завертати” проекти під надуманими причинами, вимагаючи винагороду», – пояснив Голова Держгеокадастру Денис Башлик. Також він додав, що впродовж чотирьох років, коли функціонує екстериторіальний принцип погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, цей механізм зарекомендував себе як потужний антикорупційний запобіжник. Тож його розширення на інші види землевпорядної документації було логічним.

Довідково

За даними територіальних органів Держгеокадастру, 2015 року, коли погодження проектів землеустрою відбувалося за місцем розташування земельної ділянки, до територіальних органів Держгеокадастру надійшло 200 343 проекти, серед яких 103 548 (52%) погоджено, а решта – 96 795 (48%) оцінено негативного та повернуто на доопрацювання. 80 000 (40 %) проектів розглянуто із порушенням законодавчо визначених термінів.

У жовтні 2016 року прийнято рішення започаткувати принцип екстериторіальності погодження.

На сьогодні до територіальних органів Держгеокадастру для погодження надійшло 1 132 885 проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Опрацьовано 1 130 579 (99%), із яких надано 836 341 (74%) висновок про погодження проектів і 294 238 (26%) проектів не погоджено. Ще 2 306 проектів перебувають на опрацюванні.