Спеціалісти Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області протягом 2018 року здійснили 56 перевірок із питань дотримання вимог земельного законодавства користувачами, власниками земельних ділянок, органами виконавчої влади й місцевого самоврядування. Перевірки були в Городищенському, Уманському, Золотоніському, Драбівському, Катеринопільському, Жашківському, Смілянському та інших районах.

Державні інспектори Держгеокадастру Черкаської області виявили 36 порушень земельного законодавства, вчинених на площі 1727 га, за якими вжито заходів реагування. Зокрема встановлено 20 фактів самовільного зайняття земельних ділянок загальною площею 1322 га в Драбівському, Золотоніському, Смілянському й Жашківському районах такими сільгосппідприємствами: ПрАТ «Племінний завод-дослідне господарство «Золотоніське», СТОВ «А. Ф. Злагода», ФГ «Сім’я», ТОВ «Кищенці».

Окрім того, виявлено 5 випадків несвоєчасного повернення земельних ділянок загальною площею 68 га, що були надані в оренду, 2 порушення – нецільове використання земельних ділянок площею 95 га, 1 відхилення від проекту землеустрою при використанні земельних ділянок площею 11 га, 4 – за невиконання законних розпоряджень.

У результаті складено 20 протоколів про адміністративне правопорушення та винесено 18 постанов про накладення штрафів на загальну суму 4250 грн.

Також державні інспектори видали 24 приписи для усунення порушень земельного законодавства на землях державної й комунальної власності площею 302 га.

На сьогодні проведено 9 розрахунків розміру шкоди, заподіяної державі, на загальну суму 2 млн 471 тис. грн. Із нарахованої шкоди сплачено добровільно 235570 грн., матеріали інших порушень направлені до правоохоронних органів.

Довідково:

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» основні завданнями  державного контролю за використанням та охороною земель такі:

забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України;

забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель;

запобігання порушенням законодавства України у сфері використання й охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їхнього усунення;

забезпечення додержання власниками землі й землекористувачами стандартів і нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель і зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного й тваринного світу, водних та інших природних ресурсів.