Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області здійснює заходи щодо встановлення меж адміністративно-територіальних одиниць. Ці роботи виконують за кошти міських, сільських, селищних рад, про передбачення яких у місцевих бюджетах Держгеокадастр Черкаської області неодноразово повідомляв органи місцевого самоврядування, роз’яснюючи важливість і необхідність встановлення меж.

Найкращі показники щодо внесення відомостей зі встановлення меж населених пунктів мають три райони Черкащини. У Жашківському районі внесено до Держаного земельного кадастру (ДЗК) відомості про межі 68,4% населених пунктів: 26 із 38-ми. У Христинівському районі внесено до ДЗК відомості про межі 23-ох адміністративно-територіальних одиниць із 35-ти (63%), і на Монастирищині цей показник становить 44% (18 населених пунктів із 41).

До робіт зі встановлення меж залучені державні підприємства, які належать до сфери управління Держгеокадастру. Найбільше проектів землеустрою (для 233 населених пунктів) розробляє ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».

Довідково:

Відповідно до Земельного кодексу України (глава 29, ст. 173) межі району, села, селища, міста, району в місті встановлюють і змінюють за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Ці проекти розробляють із урахуванням генеральних планів населених пунктів. Земля державної власності, що включена в межі населеного пункту (крім тієї, яка не може передаватися в комунальну власність), переходить у власність територіальної громади.

Як ідеться в ст. 46 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень «розробляються для створення повноцінного життєвого середовища та створення сприятливих умов їхнього територіального розвитку, забезпечення ефективного використання потенціалу територій зі збереженням їхніх природних ландшафтів та історико-культурної цінності, з урахуванням інтересів власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, і затвердженої містобудівної документації».