Календарна зима 2019-2020 року, за даними Черкаського обласного центру з гідрометеорології, відзначилася аномально теплою погодою. Відсутність снігового покриву та загальний дефіцит опадів, що зберігається з попереднього року, негативно вплинуло на розвиток рослин і стан ґрунтів. Нестабільний  температурний режим у зимовий період сприяв проявленню і розвитку  хвороб у посівах озимих культур. Зі змінами клімату, відсутності раціонального й бережного ставлення до землі під час її використання відбувається зневоднення ґрунтів, що веде до опустелювання.

Один із найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища – опустелювання, тобто безповоротної зміни ґрунту й рослинності та зниження біологічної продуктивності, який в екстремальних випадках може призвести до повного руйнування біосферного потенціалу й перетворення території в пустелю.

Проблема деградації земель в Україні є актуальною та гострою. До деградаційних процесів характерних для нашої країни можна віднести ерозію, забруднення, підтоплення територій, зсуви ґрунту. Суховії, посухи та пилові бурі останнім часом стали характерними для центральних областей України, зокрема й Черкащини. Вони є найбільш небезпечними для сільського господарства й нерідко негативно впливають на здоров’я людей. Для Черкаської області як сільськогосподарського регіону боротьба з опустелюванням має велике значення.

До найбільш ефективних заходів щодо боротьби с опустелюванням слід віднести: збільшення лісистості; розробка проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни; встановлення водоохоронних зон і прибережних захисних смуг; заходи зі збереженнюя й відтворенню родючості ґрунтів.

За Конституцією України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це обумовлено винятковим значенням землі – головної матеріальної основи довкілля, необхідним засобом формування, розвитку й поширення рослинності, водних об’єктів. Земля – основа територіальної цілісності держави й сільського, лісового виробництв.

Тож боротьба з опустелюванням має бути невід’ємною частиною комплексного розвитку земельних ресурсів в інтересах їхнього стійкого розвитку для запобігання й зменшення деградації та відновлення потерпілих від опустелювання земель.